Lafarge prezentuje rozwiązania dla zrównoważonego budownictwa

Lafarge prezentuje rozwiązania dla zrównoważonego budownictwa

Lafarge prezentuje ofertę produktów i rozwiązań dla zrównoważonego budownictwa jako odpowiedź na wyzwania klimatyczne i konieczność dekarbonizacji sektora. Jest to również konsekwencja przyjętej strategii zrównoważonego rozwoju do 2030 r., w której zielone rozwiązania są jednym z kluczowych elementów tego procesu. 

Zmiany klimatyczne wywołane przez emisje CO2 są faktem. Dziś 40% emisji w UE pochodzi z sektora budowlanego, w tym 70% z energii elektrycznej i ciepła, 20% z użytkowania budynku, a 10% z produkcji materiałów budowlanych. To powoduje, że sektor budowlany ma do odegrania ważną rolę w obniżaniu śladu węglowego każdego metra kwadratowego budynku poprzez stosowanie niskoemisyjnych materiałów, pozwalających jednocześnie zwiększyć efektywność energetyczną. Branża musi również stosować materiały z recyklingu aby budować, zużywając mniej nieodnawialnych zasobów naturalnych.

Zrównoważone materiały budowlane

Lafarge od kilku lat pracuje nad tworzeniem materiałów budowlanych o niższym śladzie węglowym dla zrównoważonego budownictwa. Mowa o cementach ECOPlanet na bazie materiałów z recyklingu, niskoemisyjnym betonie ECOPact, który jest drugim po wodzie najczęściej wykorzystywanym materiałem budowlanym na świecie. Również beton pod marką Agilia Fibro, który wykorzystuje włókna węglowe zamiast stali, co powoduje zmniejszenie jej ilości w konstrukcji, a także przyspiesza czas budowy i obniża koszty. Do tego dochodzi Airium, piana izolacyjna na bazie cementu, która poprawia efektywność energetyczną budynków, jest w pełni recyklingowalna i odporna na działanie organizmów biologicznych. Zrównoważonym materiałem jest również wysokiej jakości kruszywo z recyklingu, powstające z rozbiórki budynków. Hydromedia, wodoprzepuszczalny beton, wykorzystywany w infrastrukturze komunikacyjnej oraz małej architekturze, pozwalający szybciej odprowadzić nadmiar wody do gleby i systemów kanalizacji podczas nawalnych opadów, zapewniając retencję wody w szczególności w miastach.


Wymierne efekty dla środowiska

Przy tworzeniu infrastruktury wykorzystuje się miliony ton cementu i metrów sześciennych betonu oraz innych materiałów. Obniżenie ich śladu węglowego ma konkretne przełożenie na niższą emisyjność każdego metra kwadratowego budynku czy obiektu. Warto też pamiętać, że beton potrafi pochłaniać w ciągu swojego użytkownika do 20% emisji powstałych przy jego produkcji. Natomiast dzięki surowcom z recyklingu w składzie cementu ECOPlanet, możemy obniżyć jego ślad węglowy oraz ograniczyć wykorzystanie zasobów naturalnych kamienia wapiennego wykorzystywanego do jego produkcji. To samo dotyczy kruszyw Aggneo tworzonych z rozbiórek, dzięki czemu możemy wykorzystywać mniej naturalnych skał z kopalni. Z kolei odpowiednia izolacja budynku pozwala ograniczyć straty ciepła, a przez to zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku. W Polsce większość takiej energii pochodzi z nieodnawialnych źródeł, dlatego takie rozwiązania są kluczowe dla zmniejszenia kumulacji CO2 w atmosferze. Co ważne, materiały te nie tracą swoich właściwości, są odporne i trwałe przez co mogą być zastosowane w większości obiektów budowanych na całym świecie.


Nasze zielone rozwiązania nie powstałyby, gdyby nie inwestycje i dekarbonizacja w procesie produkcji na każdym jej etapie. Przeznaczyliśmy na to ponad 3,5 mld złotych. Obecnie inwestujemy 100 mln euro w modernizację Cementowni Małogoszcz, prowadzimy inwestycje w odnawialne źródła energii, a także recykling 2,2 mln ton różnych materiałów wykorzystywanych do produkcji. To wszystko sprawia, że odpowiadamy na potrzeby współczesnego budownictwa – mówi Xavier Guesnu, Prezes Zarządu Lafarge w Polsce.

Niskoemisyjne materiały to kluczowy element zrównoważonego budownictwa. Jednak wykorzystanie ich na szeroką skalę wymaga współpracy wielu podmiotów – producentów materiałów, architektów, deweloperów, wykonawców. Potrzeba też konkretnych rozwiązań prawnych i wsparcia ekonomicznego dla takich projektów.


O Lafarge w Polsce

 

Lafarge jest światowym liderem w zakresie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych.

Tworzymy przyjazne dla środowiska produkty i rozwiązania, takie jak: ECOPact – beton o prawie 50% mniejszym śladzie węglowym niż standardowy beton towarowy, zielone cementy o 30-50% mniejszym śladzie węglowym niż czysty cement portlandzki CEM I i wiele innych. Do ich produkcji wykorzystujemy materiały i surowce z recyklingu.

Lafarge w Polsce jest częścią globalnej Grupy Holcim – zatrudniającej ok. 70 tys. osób w 70 krajach w czterech segmentach: Cement, Beton, Kruszywa oraz Rozwiązania i Produkty. Holcim wspiera tworzenie bardziej zrównoważonych i ekologicznych miast, powstaniu inteligentnej infrastruktury i poprawie standardów życia na całym świecie.

Więcej informacji na stronie: www.lafarge.pl; www.holcim.com

Kontakt

Mateusz Piotrowski, Dyrektor Komunikacji i Relacji Zewnętrznych

Lafarge w Polsce

e-mail: [email protected]

tel.: +48 572 700 100

Piotr Popa

FleishmanHillard

e-mail: [email protected]

tel.: +48 501 724 864