Oszczędność energii, komfort użytkowania i podniesienie higieny wody

Stacje mieszkaniowe Uponor Combi Port i Aqua Port

Kompaktowe, energooszczędne i intuicyjne w obsłudze – tak w dużym skrócie można opisać stacje mieszkaniowe Uponor Combi Port i Aqua Port do wytwarzania ciepłej wody użytkowej oraz dystrybucji centralnego ogrzewania. Dostępne w kilku gotowych konfiguracjach nie tylko umożliwiają szybki i łatwy montaż, ale też podnoszą higienę wody i wpływają na zmniejszenie zużycia energii.

Stacje mieszkaniowe – co to takiego?

Stacje mieszkaniowe, zwane też miniwęzłami lub mieszkaniowymi węzłami cieplnymi, to kompaktowe urządzenia do indywidualnej produkcji ciepłej wody użytkowej oraz dystrybucji energii cieplnej, które coraz częściej znajdują zastosowanie w budownictwie wielomieszkaniowym. Dzięki nim możliwe jest produkowanie ciepłej wody użytkowej dopiero w momencie pojawienia się na nią zapotrzebowania – za sprawą wydajnych wymienników ciepła zimna woda jest natychmiast podgrzewana przepływowo do wymaganej temperatury.

W przeciwieństwie do tradycyjnych, scentralizowanych układów, stacje mieszkaniowe nie potrzebują zasobnika ciepłej wody ani systemu do jej dystrybucji i cyrkulacji, co istotnie zmniejsza straty energii i pozwala na oszczędność pieniędzy. Urządzenia Uponor Combi Port i Aqua Port, dostępne w ofercie Uponor, wymagają jedynie podłączenia zasilania do centralnego układu ogrzewania. Dodatkowo, każde z nich może zostać skonfigurowane wg specyfikacji zawartej w projekcie.

Oszczędność energii i brak zasobnika – Combi Port XS

Spośród bogatej gamy stacji mieszkaniowych dostępnych w ofercie Uponor na szczególną uwagę zasługuje wersja Combi Port XS, opracowana z myślą o energooszczędnym i przyjaznym środowisku budownictwie. Dzięki zastosowaniu między innymi termicznie oddzielonych mocowań oraz izolowanych przewodów instalacji ogrzewania Combi Port XS ogranicza straty ciepła i tym samym zużywa aż o 40% mniej energii w porównaniu z podobnymi urządzeniami. Z kolei przepływ wody w stacji mieszkaniowej reguluje bardzo czuły, proporcjonalny zawór typu PM-Regel z potrójnym uszczelnieniem z samosmarującą tuleją silikonową, a za sterowanie instalacją centralnego ogrzewania odpowiada zawór strefowy, który można połączyć z siłownikiem. Dodatkowo, za sprawą wysoko wydajnego, lutowanego wymiennika ciepła wykonanego ze stali nierdzewnej woda nie jest magazynowana w zasobniku, a ogrzewanie jej następuje wyłącznie w momencie pojawienia się zapotrzebowania.

Woda wolna od niebezpiecznych bakterii

Istotną zaletą urządzeń Uponor Combi Port oraz Aqua Port jest również zwiększenie czystości i jakości wody dostarczanej do budynków. W przypadku stacji mieszkaniowych zimna woda pitna podgrzewana jest przepływowo do wymaganej temperatury przez wysokowydajny wymiennik ciepła – proces ten następuje tylko w przypadku wystąpienia zapotrzebowania. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania zasobnika wody ciepłej, a dodatkowo szybkość wymiany wody w instalacji ulega poprawie, co zmniejsza do minimum ryzyko zanieczyszczenia jej bakteriami z rodziny Legionella. Ponadto, zaawansowana technologia proporcjonalnych regulatorów przepływu PM sprawia, że wymiennik ciepła pozostaje zimny, gdy nie jest używany, pozwalając uniknąć krytycznych temperatur i ewentualnego pojawienia się groźnych bakterii w instalacji.

Rozwiązanie dostosowane do potrzeb klientów

Stacje mieszkaniowe Uponor zostały zaprojektowane w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadać na indywidualne potrzeby klientów. Urządzania są dostępne w kilku gotowych konfiguracjach, a dodatkowo, po poznaniu oczekiwań odbiorców w zakresie realizowanego projektu, firma jest w stanie odpowiednio je skonfigurować i dostarczyć na teren budowy. Wybór gotowych do montażu stacji mieszkaniowych Uponor przekłada się na łatwiejszy i szybszy montaż instalacji i jej natychmiastowe uruchomienie, co z kolei pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Niezależnie od rodzaju budynku klient może mieć pewność, że zaproponowane mu rozwiązanie będzie odpowiadać jego potrzebom, a dodatkowo zostanie w pełni przetestowane przed dostawą. W stacjach przewidziano również przestrzeń do montażu licznika ciepła oraz wodomierza dla pełnego opomiarowania obsługiwanego przez urządzenie lokalu.

Dzięki swoim parametrom urządzenia Uponor Combi Port oraz Aqua Port są nie tylko komfortowymi w instalacji i użytkowaniu stacjami mieszkaniowymi, ale też wpisują się w trend związany z energooszczędnym budownictwem oraz redukowaniem śladu węglowego.

Podstawowe informacje

Nazwa firmy: Uponor

Strona WWW: https://www.uponor.com/pl-pl