BAUMIT SHADES OF WHITE - BIała elewacja w 12 odsłonach

Dla jednych biel to brak jakiegokolwiek koloru, dla innych stanowi połączenie wszystkich możliwych kolorów. Renesansowy włoski architekt Andrea Palladio i niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe opowiadali się za białą architekturą, która według nich stanowiła nośnik duchowej wzniosłości. W języku architektury kolor biały symbolizuje zatem najwyższą czystość i koncentrację na tym, co istotne, czyli na formie. Nowa paleta kolorów Baumit „Shades of White” pokazuje jednak, że biel bieli nierówna.

Trudny kolor czy nie-kolor?

Inuici, rdzenne ludy zamieszkujące obszary arktyczne i subarktyczne Kanady, Syberii, Alaski i Grenlandii, używają ok. 200 różnych określeń na biel, w zależności od odcienia i tekstury. To bogactwo kolorów posłużyło firmie Baumit jako wzorzec, kiedy powstawała paleta kolorów Baumit „Shades of White”.

Architekci i planiści już od dawna, z różnych powodów faworyzowali kolor biały. Dziś barometr trendów w budownictwie znów zaczął wskazywać bardziej purystyczny kierunek, w związku z czym coraz więcej buduje się na biało. Ale jest to dość trudny kolor czy też jak kto woli - nie-kolor. To od kombinacji wykorzystanych materiałów i stylu architektonicznego uzależnione jest, który odcień bieli naprawdę będzie pasował do danego budynku. Wiele zależy zatem od kreatywności architekta i wykonawcy.

Barwa uniwersalna

Biel można doskonale łączyć z innymi materiałami, niezależnie od tego czy będzie to metal, beton czy drewno. Biały uwielbia czyste formy, ale również mieszankę materiałów i jest najbardziej uniwersalnym ze wszystkich kolorów. Z tego powodu o nowe odcienie bieli wzbogacona została też oferta popularnego tynku dekoracyjnego do kreatywnego kształtowania elewacji Baumit CreativTop. CottonWhite, IvoryWhite czy IceWhite to nazwy niektórych z tych odcieni.

Remedium na wyspy ciepła

Decyzja o wykonaniu białej elewacji ma jednak nie tylko wymiar estetyczny i psychologiczny, ale także bardzo konkretny i ekologiczny: zmieniający się klimat. Temperatury rosną, nasze miasta stają się coraz gorętsze, a co za tym idzie - bielsze. Tak zwany efekt albedo lub zdolność odbijania koloru białego może być wykorzystana do skutecznego przeciwdziałania przegrzewaniu się obszarów zurbanizowanych w skali lokalnej i tworzeniu tzw. miejskich wysp ciepła.

Książka pełna inspiracji

Z okazji premiery kolekcji Shades of White, firma Baumit postanowiła dowiedzieć się dlaczego architekci tak bardzo lubią tworzyć białe budynki.  46 wybitnym projektantom z 27 krajów, w których działa Baumit zadano następujące pytanie: „Architekci noszą się na czarno, a projektują w bieli”. Zgodzilibyście się z tym?” Zaskakujące odpowiedzi i wiele spostrzeżeń na temat międzynarodowego świata architektury znalazły się w świeżo wydanej, bogato ilustrowanej książce „Shades of White”. Z pewnością może ona stanowić inspirację dla miłośników architektury współtworzoną przez wiodących europejskich projektantów. ■

Inspirację 12 odcieniami bieli można znaleźć również w nowej broszurze. Więcej informacji na www.baumit.com/sow