Baumit

Informacje

Ocena
0
No votes yet
Lokalizacja
Cała Polska
Telefon
609 79 79 72

Baumit - technologie na miarę jutra

Marka Baumit to jedna z wiodących marek budowlanych na świecie, powołana do życia w 1988 r. przez dwa przodujące austriackie koncerny – Schmid Industrieholding oraz Wietersdorfer Gruppe. Dziś, nasza szeroka oferta obejmująca przede wszystkim kompletne systemy ociepleń, tynki maszynowe gipsowe i cementowo-wapienne, jastrychy, zaprawy budowlane, produkty do renowacji zabytków oraz produkty do układania płytek, dostępna jest już w 30 krajach. Nad Wisłą, a w zasadzie nad Odrą, bo nasza siedziba od początku mieści się we Wrocławiu, zadebiutowaliśmy w 1994 roku i od tego czasu nie ustajemy w staraniach, by wszyscy ludzie mieszkali ładniej, zdrowiej i oszczędniej.

 

Kierunek: energooszczędność

Coraz większe wymagania w zakresie efektywności energetycznej powodują, że największą uwagę w projektach budowlanych przywiązuje się dziś do odpowiedniej termoizolacji. Minimalne grubości warstwy ocieplenia – zgodnie ze światowym trendem – wzrastają z roku na rok, zbliżając się do najbardziej produktywnych rozwiązań budownictwa pasywnego, które zgodnie z unijną dyrektywą od 2021 r. ma być standardem. Już dziś, ocieplenia sięgają 20-25 cm, co niesie za sobą pewne trudności związane choćby z wystąpieniem tzw. efektu okien strzelniczych – kiedy są one głęboko osadzone w ścianie, ilość światła dziennego, która dociera do wnętrz zostaje ograniczona. Newralgicznym miejscem są również balkony czy loggie, gdzie z reguły zależy nam, by ograniczyć straty powierzchni użytkowej do minimum. Dlatego oprócz standardowych rozwiązań w zakresie ocieplania budynków, proponujemy również takie, które zapewnią najwyższą izolacyjność cieplną przy zastosowaniu możliwie najmniejszej grubości termoizolacji.

Najwyższą oszczędność wydatków na ogrzewanie i klimatyzację wśród systemów ociepleń na bazie płyt styropianowych gwarantuje system ociepleń Baumit StarSystem oparty na płytach grafitowych Baumit StarTherm. Dodatek grafitu wspomaga pochłanianie promieniowania cieplnego przez materiał, co wpływa na większą izolacyjność termiczną. Dzięki temu można zastosować cieńszą, niż standardowa warstwę ocieplenia. I tak przykładowo, stosując szary styropian o grubości 12 cm w klasie lambda λ=0,031 W/mK można uzyskać ten sam efekt izolacyjny, co przy użyciu białego styropianu o grubości 15 cm i  współczynniku λ=0,040 W/mK. Co więcej, dzięki nowej generacji zaprawie klejowo-szpachlowej Baumit StarConta White, wyeliminowana zostaje konieczność gruntowania przed położeniem tynku dekoracyjnego, co obniża koszty i skraca czas wykonania fasady.

Jeszcze lepszymi osiągnięciami może pochwalić się debiutujący w tym roku Baumit StarSystem Resolution. Rozwiązanie to oferuje najlepszą izolacyjność cieplną na poziomie λ=0,022 W/mK, zawdzięczaną płycie Baumit ResolutionTherm z rdzeniem ze sztywnej piany fenolowej. Płyta tego typu osiąga bowiem niemal dwukrotnie lepsze wyniki niż powszechnie dziś stosowany biały styropian. Podpierając się liczbami, płyta ResolutionTherm o grubości 6 cm i współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,022 W/mK pozwala uzyskać ten sam efekt termoizolacyjny co 10 cm warstwa styropianu o współczynniku λ = 0,040 W/mK.

 

Życie w pełnym kolorze

Jako wykończenie systemu ociepleń proponujemy szeroką ofertę tynków i farb elewacyjnych w największej w Europie palecie barw. Bogactwo kolorów systemu Baumit Life pozwala wybierać spośród 888 odcieni, umożliwiając kreowanie niepowtarzalnych, dopasowanych do bryły budynku kompozycji fasady. Ponadto, specjalne Cool Pigmenty aplikowane w standardzie do wybranych, wymagających tego odcieni tynków i farb elewacyjnych Baumit powodują, że nawet ciemne czy głębokie kolory nie blakną i nie ulegają odbarwieniu, a – co najważniejsze – cały system ociepleń jest efektywnie chroniony przed skutkami nadmiernego nagrzania elewacji promieniami słonecznymi. Cool Pigmenty sprawiają bowiem, że część energii słonecznej odpowiedzialnej za nagrzewanie ścian zewnętrznych jest odbijana, a temperatura ich powierzchni zostaje zredukowana. Z kolei w projektach wykorzystujących jasną kolorystykę na elewacji, trwały efekt zapewnią samoczyszczące tynk lub farba Baumit Nanopor. Mikroskopowo gładka powierzchnia utrudnia osadzanie się cząsteczek zanieczyszczeń, a proces fotokatalizy wspomagany przez szybkie wysychanie powierzchni pozbawia mikroorganizmy podłoża do życia. Co ważne, zawarty w fasadzie fotokatalizator nie zużywa się. W konsekwencji fasada pozostaje dwa razy dłużej czysta i estetyczna, co pozwala na ograniczenie kosztów związanych z jej konserwacją i renowacją.

 

Baumit Viva

W dzisiejszych czasach wyzwaniem jest zaprojektowanie budynku nie tylko energooszczędnego i ekologicznego, lecz także zdrowego dla ludzi. Dlatego w 2015 r. zainicjowaliśmy projekt, w ramach którego stworzyliśmy największy park badawczy materiałów budowlanych w Europie – Baumit Viva. Tworzy go 10 eksperymentalnych domów wybudowanych w różnych technologiach na terenie przylegającym do nowego Centrum Innowacji Baumit w Wopfing (Austria). Na wszystkie obiekty działają takie same warunki klimatyczne. Wspólna dla wszystkich jest również wartość współczynnika przenikania ciepła. W domach symuluje się ich użytkową eksploatację – możliwe jest m.in. odpowiadające zwyczajom mieszkańców wietrzenie oraz generowanie wilgoci, jaka unosi się standardowo w powietrzu w wyniku pocenia się lub korzystania z natrysku. 33 sondy pomiarowe zainstalowane w każdym obiekcie przez całą dobę rejestrują różne wielkości fizyczne. Niezależni partnerzy zaproszeni do tego przełomowego projektu po raz pierwszy przeprowadzają porównywalne szczegółowe badania charakterystyk poszczególnych rozwiązań na jakość powietrza w pomieszczeniach. Stworzony w ten sposób system badań pozwoli stwierdzić, które z zastosowanych rozwiązań materiałowych są najlepsze dla zdrowia i samopoczucia.

 

Galeria